Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Genialne tłumaczenia!

François Mansart i jego osiągnięcia

François Mansart (1598-1666), architekt królewski, o którym wspomnieliśmy jako o projektancie kompleksu Val-de- -Grâce, był także twórcą kościoła i klasztoru wizytek w Paryżu, zasłynął jednak przede wszystkim jako projektant pałaców. Tu omówimy dwa – chyba najbardziej charakterystyczne.

W historycznym mieście Blois nad Loarą, w tradycyjnej siedzibie książąt Orleańskich (tytuł ten przysługiwał braciom królewskim), istniały dwa skrzydła zamkowe: późnogotyckie z czasów Ludwika XII i renesansowe, wzniesione przez Franciszka I. Brat Ludwika XIII, książę Gaston Orleański, postanowił na wzgórzu wznieść nowe skrzydło, a zamiar ten zrealizował Mansart w latach 1635-1638. Budowla ta – mimo takich ozdób fasady, jak wielki kartusz herbowy czy draperie girlandowe na portalu – odznacza się dużą powściągliwością. Cechy klasycy- zujące posiada dwukondygnacjowy portal oparty na ośmiu kolumnach (u dołu doryckich, na górze jońskich) i zakończony trójkątnym frontonem.

Najwybitniejszym osiągnięciem Mansarta, a zarazem jednym z programowych dzieł ówczesnej architektury, był pałacyk (Francuzi tego rodzaju rezydencję nazywają château – zamek), wzniesiony w Maisons-Laffitte pod Paryżem w latach 1642- 1651 dla przewodniczącego parlamentu paryskiego (rys. 12, ił. 70). Pozornie niewiele on się różni od pałacu w Richelieu, jest jednak dwukondygnacjowy: ma również tradycyjnie francuski dach i dwa pawilony boczne, kryte ściętymi dachami, tworzącymi małe tarasy otoczone metalowymi balustradami, ale zachodzą tu też poważne różnice: oto dawne ryzality boczne przestają być małymi pawilonami, a zamieniają się w dwa skrzydła usytuowane pod kątem prostym do korpusu głównego i okalające dziedziniec reprezentacyjny (cour d’honneur). Tak więc pałac w Maisons-Laffitte zbudowany został, jak wówczas mówiono, „w podkowę”: ten rzut stanie się teraz obowiązujący w architekturze pałacowej – i to nie tylko we Francji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.