Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Genialne tłumaczenia!

Nicolas Poussin – mistrz malarstwa barokowego

Najwybitniejszy malarz francuski tego okresu, Nicolas Poussin (1594-1665), chronologicznie przynależy raczej do okresu poprzedniego, jednakże, jako właściwy inicjator malarstwa klasycyzu j ącego zasługuje na omówienie na tym raczej miejscu.

Mimo że w trzydziestym roku życia przybył do Rzymu w pełni rozwoju baroku, nie poddał się jego wpływom. Wprawdzie wcześniejsze jego obrazy (Porwanie Sabinek, Bachanalia) odznaczają się jeszcze barokową gestykulacją i żywością kolorów, lecz artysta dość szybko wyzwala się spod wpływów baroku, a nawet występuje wobec niego opozycyjnie. Stało się to pod wpływem fascynacji sztuką antyku i niektórych mistrzów Odrodzenia, zwłaszcza Rafaela, który uderzał Poussina umiarem- i refleksyjnym traktowaniem malarstwa. Wyważona sztuka antyku jak najbardziej odpowiadała Poussinowi-racjo- naliście, uważającemu, iż artysta powinien posiadać talent, lecz podporządkowany rozumowi, który „zmusza nas do nieprze- kraczania miary i każe postępować z pewną powściągliwością i umiarkowaniem (moderation)”.

Poussin wypowiadał się zarówno przeciw ekspresji baroku, jak i przeciw enigmatyce manieryzmu. Pragnął, by obrazy jego wywoływały u widza odpowiednie uczucia, choć uczuć tych nie malował: chciał, by dzieła jego były czytelne, bo „natura moja każe mi szukać i kochać rzeczy uporządkowane i unikać niejasności”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.