Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Genialne tłumaczenia!

Obrazy malowane przez Rubensa

Najbardziej charakterystyczne pod tym względem jest Porwanie córek Leukipa, pozwalające na przestudiowanie palety Rubensa. Według mitu greckiego, bracia Dioskurowie, Kastor i Polluks, pewnego dnia ujrzeli kąpiące się dwie .młode córki Leukipa. Oczarowani pięknością kształtów dziewczyn, postanowili je porwać. Właśnie ten moment porywania ukazał nam malarz. Zgodnie z zasadą barokową wyreżyserował scenę gwałtowną, migawkową, pełną akcji. Malowidło oparte jest na silnych kontrastach, przede wszystkim kolorystycznych. Jeden koń jest siwy, drugi karogniady:

Kastor – wytworny młodzieniec w zbroi, starannie ubrany, Polluks – o nagim muskularnym torsie, spalonym przez słońce, o rozwichrzonej czuprynie i brodzie, stanowi antytezę brata: jedna z dziewczyn – to szatynka o różowobrzoskwiniowej karnacji ciała, z którego opada purpurowy płaszcz, a druga jest złocistą blondynką o odpowiednio jasnym kolorycie ciała, które przed chwilą osłaniała rdzawozłocista szata. Kompozycja została zbudowana na zasadzie dwóch linii diagonalnych przecinających się na łonie szatynki. Niebo raczej północne, obło- czyste, opiera się na bardzo niskim horyzoncie, pozwalając stworzyć tło jasne, kontrastujące z postaciami rozgrywającej się sceny.

Do Rubensa napływają wówczas liczne zamówienia portretów, obrazów sakralnych, historycznych, malowideł plafonowych, a nawet projektów tkanin gobelinowych (Historia konsula rzymskiego Deciusa Musa). Pod koniec 1621 r. przychodzi gigantyczny obstalunek z Paryża.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.