Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Genialne tłumaczenia!

Warszawskie rezydencje i ich ewolucja w trakcie baroku

Z biegiem czasu wykształcą się inne typy rezydencji magnackich: będą one nawiązywały do typu ujazdowskiego, gdzie cechę zasadniczą stanowi zanikający dziedziniec wewnętrzny (tak wielki jeszcze w Krasiczynie), narożnikowe wieże alkierzowe, loggie widokowe w elewacjach frontowych. Takie rezydencje budować sobie będą Denhoffowie w Kruszynie, Radziwiłłowie w Białej Podlaskiej, Tarłowie w Podzamczu Pieko- szowskim czy biskupi krakowscy w Kielcach.

Warszawskie rezydencje ulegają także ewolucji: ginie ostatecznie dziedzińczyk wewnętrzny, rzut poziomy przybiera kształt wydłużonego czworoboku, w którym dawne wieże narożne przekształcają się w mocno wystające ryzality. Takie będą pałace Koniecpolskich i Kazanowskich na warszawskiej skarpie wiślanej, mające podjazdy od strony głównego traktu i barokowe ogrody spadające tarasowo ku rzece: ogrody zdobione były rzeźbami, fontannami, altanami i nierzadko posiadały małe zwierzyńce z okazami własnej i egzotycznej fauny.

Wystawiano i innego rodzaju rezydencje, odchodzące od powtarzania przyjętego typu rodzimego, lecz stanowiące żywą nieraz transplantację wzorów obcych. Tak np. kanclerz Jerzy

Ossoliński buduje w stolicy pałac będący niewielką trawestacją północnowłoskich rezydencji, jakie w prowincji weneckiej wznosił Palladio. Brat kanclerza, Krzysztof (wojewoda sandomierski), na terenie wsi Ujazd wzniósł zamek Krzyżtopór (rys. 20), na naszym gruncie najjaskrawszy chyba objaw ekstrawa- gancji architektonicznej, wywodzący się w równej mierze od pomysłów scenograficznych Giacoma Torellego (Ossoliński młodość spędził na dworze Medyceuszów we Florencji), jak i włoskiego typu palazzo in fortezza („pałac w fortecy”), zrealizowanego przez Vignolę w Capraroli. Twórcą zamku krzyżto- porskiego był Wawrzyniec Senes. Również w pewnym sensie pałac-fortalicję stanowił zamek w Łańcucie, zaprojektowany przez Macieja Trapolę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.