Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Genialne tłumaczenia!

Wiara chrześcijańska i mitologia

Wiara chrześcijańska i mitologia, które stanowią tematową kanwę wielkich obrazów dekoracyjnych Rubensa, są też głównym tematem innych jego dzieł. Nieraz te same modele powtarzają się w postaciach świętych niewiast z Ewangelii i bogiń z mitologii. Rubens namalował niezliczoną ilość obrazów ołtarzowych, w których potrafił wyrazić wszystkie odcienie barokowej pobożności. Porusza różne uczucia ludzkie. Obawę, bo trzeba przypominać wiernemu, że jego życie należy do Boga i że Kościół był zrazu Kościołem wojującym (Męczeństwo św. Liewina, Bruksela, ok. 1635 i Sądy ostateczne, Monachium). Współczucie dla cierpień Chrystusa: męczeństwo Chrystusa inspiruje kilka najpiękniejszych dzieł artysty (Wejście na Kalwarię, Bruksela 1634). Zespolenie chrześcijanina z Bogiem (Komunia św. Franciszka, Antwerpia, ok. 1619). Tkliwość dla Dzieciątka, ubogiego i nagiego (Pokłony Trzech Króli). Przede wszystkim niezmącone smutkiem uczucia, wyrażające szczęście, które jest udziałem wybranych, takie, jakie odnajdujemy w scenach z żywota Marii (Nauczanie Marii, Antwerpia, ok. 1625: Tryptyk św. Ildefonsa, Wiedeń, ok. 1630 -1632).

W mitologii i klasycznej starożytności szuka tematów o dużym ładunku nastrojowym: przedstawia dionizyjskie sceny bachanaliów, walkę ludzi z bogami (Porwanie córek Leukyppa, Monachium) lub spokojny tryumf bujnego ciała kobiecego (Sąd Parysa, Trzy Gracje-, kilka wersji).

Jeśli chodzi o pozostałe dzieła – a ilość ich jest olbrzymia – najlepsze jest to, co twórcę obchodziło najwięcej i co wykonywał całkowicie sam. Renomowany portrecista, najszczęśliwszemu natchnieniu ulegał, gdy malował obie swe żony – w ich intymnym czarze fizycznym (Dama w futrze, Wiedeń) lub w szczęściu rodzinnym (Helena Fourment z dziećmi, Luwr). Po nabyciu w r. 1635 swej posiadłości wiejskiej w Steen stworzył najpiękniejsze pejzaże (Turniej w pobliżu zamku, Luwr), odczuwał najtrafniej przyrodę i zbliżył się do życia ludu (Kiermasz, Luwr).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.