Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Genialne tłumaczenia!

Zlecenia wykonywane przez Velazqueza

Temat ten sam przez się jest groteskowy, czego artysta nie omieszkał wyrazić zarówno w komicznej wściekłości malującej się na twarzy Wulkana, jak i w ironicznym uśmiechu rysującym się na ustach jednego z czeladników kowalskich. Zapewne jednak groteska nie była głównym zamierzeniem Velaz- queza. Zauważono już dawno, iż ten rzymski obraz mógłby śmiało powstać w Hiszpanii, gdyż przedstawia w istocie wnętrze kuźni andaluzyjskiej czy kastylijskiej. Niezawodnie ten właśnie temat był właściwym zamierzeniem Velazqueza. Malowidło przecież przeznaczone było dla króla, trzeba więc je było i tym razem upozorować fabułą mitologiczną.

Po powrocie do Madrytu nie podjął już Velazquez, o ile wiadomo, tematyki mitologicznej, natomiast na zlecenie króla przystąpił przynajmniej dwukrotnie do wzięcia na warsztat obrazów o treści historycznej. Świetne ponoć Wypędzenie Morysków uległo z czasem pożarowi, natomiast zachowało się Poddanie Bredy (1635) – jeden z najlepszych tego rodzaju obrazów, jakie powstały w owych czasach.

Jest to płótno przedstawiające jeden z nielicznych już triumfów oręża hiszpańskiego. W okresie długotrwałych wojen hisz- pańsko-holenderskich kluczowe znaczenie strategiczne posiadała silna forteca, Breda, obsadzona przez Holendrów. W roku 1624 wódz hiszpański, markiz Spinola, otrzymał od Filipa IV kategoryczny rozkaz zdobycia Bredy za wszelką cenę. Oblężenie było długotrwałe, aż wreszcie Holendrzy zmuszeni brakiem żywności poddali Bredę w czerwcu 1625 r.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.